конспект лекций, вопросы к экзамену

Концепція історії України і Росії в працях В.І.Леніна

.І. Ленін та історична наука 

Не випадково Плеханов був названий і вчителем Володимира Ілліча Ульянова (Леніна) (1870-1924). Ленін як вождь і політичний діяч досяг найбільшого практичного успіху. Ленін став історією. Це зумовило інтерес до його історичних концепцій. Етапи освоєння ленінського теоретико-методологічного спадщини є самостійної наукової темою.  

Ленін був не тільки теоретиком, а й практиком суспільного життя, публіцистом. Самі соціологічні та історичні питання ставилися і вирішувалися Леніним у постійному зв'язку з поточними подіями, з безпосередніми практичними завданнями революційної боротьби, до вимог її стратегії, тактики і технології. Тому й основні віхи у викладі його поглядів пов'язані з громадськими реаліями. Так, вперше його погляди були викладені у зв'язку з полемікою з народниками. В основу його соціології спочатку була покладена не особистість, а соціальна група. Вже на тому етапі, виступаючи солідарно з «легальними» марксистами, він внутрішньо розходиться з об'єктивізмом П.Б. Струве. «Що є ідеал для марксиста?» - Ставить він питання. І відповідає: «Марксист виходить з того ж ідеалу, але звіряє його не з сучасною наукою і сучасними моральними ідеями, а з існуючими класовими протиріччями і формулює його тому як вимога науки, а як вимога такого-то класу, що породжується такими-то суспільними відносинами ... » 

Це був етап захисту соціології марксизму, потім був етап захисту філософії марксизму. І в роботі «Матеріалізм і емпіріокритицизм» Ленін формулює: «Матеріалізм взагалі визнає об'єктивно-реальне буття (матерію), незалежно від свідомості, відчуття, від досвіду і т.д. людства. Матеріалізм історичний визнає суспільне буття незалежним від суспільної свідомості людства. Свідомість і там і тут є тільки відображення буття, в кращому разі приблизно вірне (адекватне, ідеально точне) його відображення ». Захист економічного, тепер історичного матеріалізму придбала ще одну важливу сторону. Це визнання старого партійного характеру цього вчення і взагалі всієї матеріалістичної філософії. «Новітня філософія так само партійна, як і дві тисячі років тому ». Третій етап теоретичної діяльності Леніна пов'язаний з революцією. Тут виникає тема революції і держави, а також багато іншого. І все ж в ув'язненні до роботи «Держава і революція» він напише, висловивши суть свого життєвого покликання: «Найприємніше і корисніше досвід революції проробляти, ніж про нього писати ». 

У працях Леніна вчення про суспільно-економічних формаціях нерозривно органічно поєднано з класовим аналізом історичного процесу і партійністю в його оцінці. Він застосував до історії Росії метод, вироблений основоположниками історичного матеріалізму. Ленін бачив завдання в тому, щоб, «користуючись виробленими прийомами матеріалістичного методу і теоретичної політичної економії, дослідити російські виробничі відносини і їх еволюцію ». 

Ленін інтегрально і ортодоксально сприймав марксизм. Тому ми і можемо говорити про ленінізм. Мова йде про такі сторони вчення, як матеріалізм та діалектика, економічне пояснення історії, зведення історії до боротьби класів, теорія цінності, вчення про соціальну революцію, про диктатуру пролетаріату, комунізм і інтернаціоналізм. Ленін, застосувавши теорію історичного матеріалізму, прийшов до висновку, що російська історія розвивалася відповідно до громадами закономірностями всесвітньої історії. Саме тому, що Ленін був, передусім, політиком, його інтерес до російської історії був достатньо перебірливий і корелював з його політичними поглядами і методологічними установками. 

Вперше в історичній науці Ленін з марксистською позиції проаналізував весь процес формування і розвитку капіталістичних відносин у Росії. Класичним слід у цьому відношенні вважати його праця «Розвиток капіталізму в Росії» (1895). Сама робота була народжена необхідністю відповісти по марксистко на ряд питань, пов'язаних з теоретичної боротьбою з народниками з питання про ринок і про розвиток капіталізму. Ленін висуває свої критерії для визначення форм товарного виробництва, показує складне переплетення кріпосницьких і капіталістичних відносин у економіці пореформеної Росії і приходить до висновку, що Росія - країна капіталістична. Застосування марксистського методу при оцінці соціально- економічного розвитку Росії в кінці XIX ст. поставило завдання звернення і до більш  раннім етапам історичного розвитку для затвердження виявленої закономерності.Так, займаючись проблемами розвитку та функціонування державної апарату, він намагався простежити його становлення як суспільного інституту. Крім того, серед історичних сюжетів його приваблювала проблема визрівання усередині феодального ладу капіталістичних відносин. Ленін зазначав, що основний процес соціально-економічного розвитку «московського царства» представляв собою закріпачення селян - «Поміщики і монастирі брали селян з різних місць». Однак, на його думку, в цілому ступінь державної єдності була в той час така, що «про національні зв'язках у власному розумінні слова навряд чи можна було говорити в той час: держава розпадалося на окремі «землі», частиною навіть князівства, зберегли живі сліди колишньої автономії, особливості в управлінні, іноді свої особливі війська (місцеві бояри ходили на війну зі своїми полками), особливі митні кордони і т.д. ». 

«Московського царства» Ленін протиставляв «новий період російської історії (Приблизно з XVII століття) », який« характеризується дійсно фактичним злиттям всіх ... областей, земель і князівств в одне ціле. Злиття це викликано було ... посилюється обміном між областями, що поступово зростає товарний обіг, концентрування невеликих місцевих ринків в один всеросійський ринок. Так як керівниками і власниками цього процесу були капіталісти-купці, то створення цих національних зв'язків було не чим іншим, як створенням зв'язків буржуазних ». Отже, в Відповідно до ленінськими поглядами, дійсне єдність країни, яке виникло на основі зростання суспільного поділу праці, ринкових зв'язків, виникає лише в новий період історії, приблизно з XVII ст., коли намітилося зростання буржуазних елементів, який висловився, як це було характерно, на його думку, для початкових етапів генезису капіталізму взагалі, у зростанні торгового капіталу. 

Взагалі видається цікавим, що саме Ленін розумів під «Централізованим державою». У 1907 р. він писав про «капіталістичній державі, яке централізовано не в сваволі бюрократії, а в силу непоборний вимог економічного розвитку ». Таким чином, Ленін говорить про різні типи централізації: тих, які тримаються на силі і свавілля бюрократії, феодальних, і заснованих на економічному розвитку, капіталістичних. Але і цей, останній, тип централізації теж, за Леніним, ще не найвищий. У 1910 р. Ленін писав про те, що «в Росії справа йде тільки ще про створення сучасного буржуазної держави, що буде схоже або на юнкерську монархію (у разі перемоги царизму над демократією), або на селянську буржуазно-демократичну республіку (у разі перемоги демократії над царизмом) ... Це питання історично ще не вирішене. Буржуазні революції в Росії ще не закінчені ». Істинно централізовану державу можливо тільки в майбутньому. Ленін вважав, що за будь-яких умовах централізоване велика держава «є величезний історичний крок вперед від середньовічної роздробленості до майбутнього соціалістичному єдності ». Ця ідея протиставлення самодержавного, чиновницького, бюрократичної держави і централізованого, буржуазного, яке виникає в епоху падіння абсолютизму, проглядається в багатьох ленінських роботах. Взагалі слід особливо відзначити, що Ленін не вживав стосовно «московського царству »термін« централізовану державу ». 

У центрі уваги Леніна перебували проблеми революційного руху в Росії. Особливу увагу було приділено пролетарському етапу руху. Ленін дав оцінку передумов, характеру, рушійних сил російських революцій. При цьому революційні події та процеси в історії розглядалися як потужний творчий імпульс. Саме в контексті аналізу об'єктивних можливостей революційного перетворення Росії була оформлена концепція імперіалізму як монополістичного капіталізму, як вищої стадії капіталізму.

  • Розвиток капіталізму в Росії. Процес утворення внутрішнього ринку для великої промисловості (Развитие капитализма в России. Процес образования внутреннего рынка для крупной промышленности, 1899)
  • Що робити? (Что делать?, 1902)
  • Матеріялізм й емпіріокритицизм. Критичні уваги щодо однієї реакційної філософії (Материализм и эмпириокритицизм. Критические заметки об одной реакционной философии, 1908)
  • Крах II Інтернаціоналу (Крах II Интернационала, 1915)
  • Імперіялізм як вища стадія капіталізму (Империализм как высшая стадия капитализма, 1916)
  • Держава і революція. Вчення марксизму про державу та завдання пролєтаріяту в революції (Государство и революция. Учение марксизма о государстве и задачи пролетариата в революции, 1917)
  • Філософські зошити (Философские тетради, 1929–1930)
  • Шаг вперёд, два шага назад. Написана у лютому—травні, видана у травні 1904 в Женеві. Через цю роботу за політичними рішеннями Леніна закріпилось таке поняття як Ленінське танго — один крок вперед, два назад (рос. шаг вперед и два назад).
05.05.2015; 17:00
просмотров: 795