конспект лекций, вопросы к экзамену

Релігійно-міфологічні уявлення в стародавньому Китаї

Давньокитайське суспільство було типовою східній деспотією. Главою держави був монарх, який у своїй діяльності був зобов'язаний керуватися традиціями і ритуалами. Вважалося, що він має божественне походження, тому його називали «Син неба». Імператор стояв на вершині суспільства, підставою якого була сім'я. Таким чином, правитель вважався батьком великої сім'ї - держави, і всі піддані повинні були беззаперечно підкорятися йому. Особа імператора вважалася священною. Символом влади імператора був дракон. Важливим державним церемонією було жертвоприношення на честь землі - подружжя неба. Божественне походження давало імператору право бути тлумачем велінь Неба, посередником між Небом і людьми, а також верховним первосвящеником. Вважалося, що у своїх діях імператор несе відповідальність тільки перед Небом, яка вручала йому батьківську владу над підданими.  

Взагалі дух родини був розвинений в Стародавньому Китаї, що сприяло повній залежності індивіда від суспільства і держави. Китайська сім'я була свого роду громадою, що складалася з кількох патріархальних сімей, кланом. Клан об'єднувався спільним храмом предків і спільним господарством. Загальна власність клану не підлягала розділу та продажу. Клан у китайців був суддею в першій інстанції, він відповідав перед державою за поведінку своїх членів, а якщо вони виявлялися в скрутному становищі, надавав їм допомогу. Закон суворо карав за протидію батьківської волі, а тим більше за образу старших в роді. Батько вважався представником імператора, і порушення домашніх підвалин уподібнювалися порушення засад держави. Батько сімейства вважався виразником думок і почуттів своїх домочадців. Він міг пишатися їх чеснотами, вимагати нагороди за їхні заслуги, але він же ніс відповідальність за їх пороки і міг бути покараний за їх провини. Відокремитися і завести власне господарство син міг лише за згодою батька.

Шлюб вважався моральним обов'язком «благородного мужа». Порушення порядку сімейного життя та подружньої вірності розцінювалися як загроза громадському і державному порядку. Дружини не мали права на сімейну власність. Повторне заміжжя допускалося тільки після смерті чоловіка, але воно засуджувалося в громадській думці. Дружина могла скаржитися до суду у разі жорстокого поводження чоловіка.

 Китайське суспільство завжди знизу доверху було пов'язано круговою порукою, за якою відповідальність зі злочинцем поділяли його «сусіди з чотирьох сторін», оскільки вважалося, що вони, звичайно ж, «знали, але не донесли», тому будинки сусідів порівнювалися з землею. Вся сім'я цілком відповідала за будь-якого свого члена, тому нерідко за провину однієї людини стратили чотири покоління такої родини.

Рабство в Китаї виникло ще в надрах родового ладу, але і воно мало патріархальний характер. Раби створювали свої сім'ї, а ті, які цього не робили, ставали як би членами сім'ї господаря.

Товариство Стародавнього Китаю мало складну структуру. Вище стан становила аристократія: члени імператорської сім'ї, придворні, сановники. Вони були вільні від податків, повинностей і тілесних покарань.

 Численне і строго ієрархізованої стан становили чиновники. Вони не були вільні від тілесних покарань і піддавалися періодичним публічного шмагання, що мали профілактичний характер.

Поруч з численним чиновництвом знаходилися вчені. Вони служили в бібліотеках, архівах, викладали в школах. Зі IIв. До н.е. стали виникати академії, об'єднували найвидатніших учених. Вони входили в імператорські поради, виступали референтами з найважливіших державних питань, брали участь у прийомі іспитів на чиновницькі посади. Жерці, на відміну від інших країн Сходу, не утворювали в Китаї окремого стану, але входили до складу стану вчених.

 Основу суспільства складали землероби. Вони несли основні повинності, платили податки, несли військову службу, виконували громадські роботи на будівництві зрошувальної системи, каналів, доріг, міст тощо

Релігія стародавнього Китаю відрізнялася тим, що в центрі уваги древніх мислителів стояла проблема «людина - суспільство », а не проблема" людина - світ »або« людина - космос ». Для Стародавнього Китаю характерна була незначна роль духовенства і переважання людського начала над богами. Завдяки раціональному поясненню життєвих ситуацій, на першому місці опинилися етичні норми. Крім того, існував культ предків, де кожен голова сім'ї був у себе вдома жерцем сімейних божеств і духів. А ототожнення правителів з Небом означало прийняття на себе відповідальності за свій народ і навіть за весь світ. Таким чином, релігійні норми поступово витіснялися етичними нормами, етикетом. Благородство людини підтверджувалося не його походженням, а тим, що у нього була особлива якість - де (благодать-доброчесність), яке виявлялося у дотриманні ним етичних норм. На думку китайців, людині було недостатньо мати благі наміри, необхідно було узгоджувати свої дії з єством самих речей, тим більше, якщо мова йшла про взаємини між людьми. В іншому випадку результати діяльності не могли збігатися з цілями і намірами, і зникало відмінність між добром і злом, між істиною і брехнею.

Все життя древніх китайців підпорядковувалася ритуалу, детальної регламентації підлягала все: фасон одягу, форма головного убору, тип взуття, екстер'єр та інтер'єр житла, навіть його видалення від імператорського палацу, сервіровка столу, вид носилок для виїзду в місто, кількість слуг та ін Звернення до ритуалів і традицій давнину було рано усвідомлено в Китаї як засіб збереження стабільності і процвітання суспільства. Це було пов'язано з поширенням в Стародавньому Китаї селянської праці, який розвивав в людині вміння чекати, не випереджати події, чуйно прислухатися і розуміти їх природний плин. Не можна прискорити природний хід речей, з ним потрібно лише порівнювати свої зусилля, насильство тільки посилює залежність від нього людини. Конфуціанський принцип невтручання означав не бездіяльність, а дія, але сообразуемое до законів природи. Людині не все дозволено, заради власного благополуччя він повинен допускати, щоб події в світі йшли своєю чергою; він повинен приймати світ таким, яким він є. Принцип невтручання культивувався не тільки в світогляді хліборобів. У сфері керівництва цивільними справами кращим адміністратором вважався той, який менше інших втручався в ці справи.

Широко були поширені перекази про культурних героїв: Фу-сі навчив людей приготування їжі на вогні, полювання та рибальства, Хуан-ді придумав колісниці, дороги і календар, Сунь-жень добув вогонь, Шень-нун влаштував ринок і навчив людей землеробства. Розрізнені спочатку образи давньокитайській міфології поступово складалися в єдину систему з величезною кількістю міфів, багато з яких до цих пір живі в свідомості китайців. Стародавні міфологічні уявлення у сприйнятті китайця тісно перепліталися з міфологією даосизму та буддизму, з етичними установками конфуціанства - навчань, які стали основними релігіями Китаю.

22.02.2015; 18:00
просмотров: 1314