конспект лекций, вопросы к экзамену

Описи України Контарні, Барбаро, Лясоти

Амвросій Контаріні. (Невід. — 1499). Вирушив у подорож 1574-1577 рр. Вперше опис його подорожі опублікований у Венеції 1483 р. Був у Луцьку, писав, що там було весілля, пили міцний напій з меду. Житомир – всі будівлі деревяні. Білгородом – там королівський замок. 1 травня 1474 р. – прибув до Києва. Керував містом поляк католик пан Мартин (Гаштовт). Помешкання в місті погані. Приїздять купці з Горішньої Русі (Московщина). У місті багато хліба, мяса. Мешконці після 3 годин дня пють в шинках до ночі, потім бьються. Там про нього дуже піклувалися. Потім він вирушив з литовським послом, який також їхав у Персію. Був у Черкасах, потім прибув у Кафу. Боявся виходити з дому і взагалі боявся татар. У Персії мав намовити перського шаха Узун-Гасана на війну з турками, тому й боявся. Маршрут по Украине: 20 апреля Вышли из Польши в «Нижнюю Россию» 24—25 апреля Луцк. 25 апреля Житомир. 30 апреля Белгород. 1—11 мая Киев. 13—15 мая Черкассы и переправа через Днепр. 15—24 мая По степи. 24—26 мая По степному Крыму. 26 мая—3 июня Каффа. 4—15 июня На Азовском море перед отплытием.

Ісофат Барбаро. (1413—1494). В 1436 мандрував до Тани, (Танаїсу, суч. Азов) де пробув 16 років як купець. Описав землі між Каспійським і Чорним морем. Його опис вперше видано у Венеції 1543 р. Італійською мовою. Описує життя, побут, військо татар, які тоді володіли Азовом. Природу, флору, фауну приазовських земель. Родючий грунт, пшениця гарно росте. Дуже багато птиць, звірів. Про Крим – там татари, багато солоних озер. Згадує деякі татарські міста Криму, Крим називає „острів Кафа”. Описания религии, суда, способов передвижения и путей, скотоводства, охоты, военного дела, торговли, ремесла, питания и даже (частичного) земледелия татар.

Ерих Лясота (1550-1616). робив записи під час подорожі до Запорізької Січі з Праги і на зворотному шляху. В січні 1592 р. Рудольф ІІ через таємного радника фон Горенштейна послали на Січ Лясоту, хотіли наняти запорожців для війни з турками. 17 травня 1954 р. Прибув у Київ, де був 3 дні. 9 червня прибув на о. Базавлук при Чортомлику, ле була Січ. Писав щоденник з 1573 по 1594., зберігається в Будишинській бібліотеці, був виданий доктором Рейнгольдом Шоттином у 1854 і 1866 рр. Писав щоденник не для друку, для себе на жаргоні – суміш латинської, німецької, словянської мов. Можна дізнатися з його праці про побут козаків, також писав про те, що бачив на своему шляху, проїжджаючи укр. землі. Цікаві свідчення про Київ (церкви деревяні, замок також, є вірнеми) та Печерський монастир, Золоті ворота, Михайлівську золотоверху церкву, описує Софію Київську. Пише про Камянець Подільський, Прилуки, Трахтемирів, Переяслав (місто воєводи волинського кн.. Олександра Острозького). Про Львів – 2 замки, багата торгівля, ведуть переважно вірмени. Лясота дає найбільш повний і достовірний опис запорізьких порядків, був там місяць. Відважні, прекрасно вивчили ворога – турків і татар, вправно поводяться з гарматами, великий вплив мають на Україні, на них оглядається й Польща.

18.02.2015; 18:00
просмотров: 1906