конспект лекций, вопросы к экзамену

Становище жінки в середньовічній Україні. Шлюб. Сім’я. Діти

За І лит. статутом дівчина ставала жінкою в 15 років. За ІІ статутом – з 13. з 10 років могли виходити заміж. Життя було не довговічним багато вмирало при родах. З ранніх літ виховували як матерів(одежа покрою дорослої жінки). Тільки батьки, прями родичі або опікуни мали право обирати чоловіка. Вибір був: за соц рівністю; родовитістю; майновим цензом. Чоловікам також батьки обирали наречених.→замкнуті соц прошарки. Головним є  якість від святкування(гучне з усіма родичами, нижчих за статусом не запрошували). Батьки мали шлюбний контракт (що кому відійде і належетимить). Перши обов’язок батьки нареченої – посаг(гроші і рухоме майно),  Уразі відмови видати увесь посаг дружину могли повернути. Вінове – подвоєна вартість посага. Посаг не більше ¼ батьківського майна. Вінове – не більше ⅓ майна чоловіка. А якщо ⅓ менше ¼, то чоловік писав боргову розписку. Церква визнавала 3 офіц шлюби. Разом приїздили лише на офіційні прийоми. Жінки не видавали зради чоловіків бо боялись страти  батьків їх дітей.в цій добі не було поняття шлюбу за почуттями.головна мена жінки-це знайти багатого чолівіка,щоб забезпечити собі і дітям нормальне життя.жінки шляхтичкі не працювали.жінка у університеті не навчалася.дівчата спочатку гралися ляльками,щоб добре потім було поводитися з дітьми.батьки вже наперед домовлялися коли дівчина вийде заміж.вік немає значення.батьки підписують документ.якщо чоловік відмовиться,то має виплатити певну суму і батькам і королю.дівчина не зустрічається із свої чоловіком(бувало аж до весілля).немає почуттів,є обовязок.жінку за зраду страчували.шлюби могли бути тільки тоді,коли немає якихось воїн,постів і заборон.тобто це було рідко.церковне відчення –не було ознакою шлюбу.після брачної ночі демонструють покривало.чоловік у контракті зобовязувався не дружині,а батькам.

В посаг входила готовизна(живі гроші) і  рухоме майно.чоловік обовязувався записати на дружину одну третю майна.,привінокземлею розпоряджається жінка,цінностями чоловік.дружина служила достоїнством чоловіка.(залежності від дорогоцінностей,яні надівав чоловік на неї.,потім все знімається і чоловік кладить в казну.)

Розлучення для жінки можливе:1)якщо чоловік довгий час хворів(не міг давати потомків),але це рідко,тому що визнати хворість чоловіка це принизливо…2)якщо чоловіка довго немає з війни(тобто можливо він помер,але якщо він повернувся,то жінка має повернутися жо нього.діти вд другого чоловіка залишаються з ним).3)якщо оловік зрадить,то він має виплатити певну суму грошей,якщо жінки зрадить,то смерть(але її мають побачити 3 шляхтичи).жінка живе в одному домі,а чоловік в іншому.здійснювалися наїздт(коли чоловіки ідуть на війну(сусіди),то жінки ідуть і забирають у них майно).жінка вдова стає зразу нареченою.вона може сама собі обирати чоловіка.чоловік міг записати всю свою землю жінці.коли чоловік помирав,то діти починали судитися з матірю за землю.діти.

1)класичний підхід-філіп аріес.він вважав.що дитинства взагалі не було,бо із 6 років вони ставали дорослими.тільки в 15-16 столітті коли зявляються зображення дітей,ангелочки у формі дітей,тоді і є дитинство.

2)орлгі-дитинство було і в ранньому середньовіччі.він згадує Євангліє,там де Господь звертається до дітей.пише про іграшки.

батьки не ласкали дітей.чим довше дитина годується материнським молоком,то тим вона здоровіша.якщо не було молока,то годували жуйкою-це означало смерть шлунку,отже і дитині.всі діти які помирали до 6-7,то за ним ніхто не жалкував.у хлопців і дівчат однаковий одяг.лише в 14-15 років хлопці одягають штани.тільки в 17 ст появляється нижня білизна.жінка не могла вийти із дому,якщо в неї не буде менше 3 спідниць і 3 сорочок.в могилу дітей нічого не клали.

18.02.2015; 18:00
просмотров: 20731