конспект лекций, вопросы к экзамену

Українські землі у ІІ половині ХVІІ - ХVІІІ ст.: соціально-економічний розвиток та політичне життя.

При розгляді другого питання необхідно зауважити, що український народ не припиняв боротьби за своє національне та соціальне визволення. Основною ареною цієї боротьби стало Правобережжя, визвольний рух якого в цей період можна поділити на два етапи:

  • І – 60-70-ті рр. ХVІІ ст.;
  • ІІ – 30-ті рр. другої половини ХVІІІ ст.

Народні повстання практично охоплювали все Правобережжя:

  • 1661 р. – виступ Паволоцького полку під керівництвом полковника І.Поповича;
  • 1664 – 65 рр. – повстання під проводом Сулими і Варениці;
  • наступні роки – виступи полковників І.Сербина, В.Дрозденка, Децука та ін.
  • в 60-х роках ХVІІ ст. – на початку ХVІІІ ст. поряд з неорганізованими виступамиселян та козаків виступали цілі козацькі полки.

Тривалий час Польща була вимушена погодитися на існування в Правобережжі козацтва. Урядом було дозволено формування козацьких полків, виділено для них землі (вздовж річок Тясмина та Тікича), однак у 1699 р. правобережні полки були ліквідовані. Зверніть увагу на активну діяльність у цей період полковників Семена Палія, Самуїла Самуся, Захара Іскри, Андрія Абазина. Заслуговує на особливу увагу повстання під проводом С.Палія, його подальша доля.

Далі студенти повинні ознайомитися із визвольним рухом під назвою “Гайдамаччина”, “Коліївщина” та з боротьбою “опришків”. Охарактеризуйте такі історичні постаті як Максим Залізняк, Іван Гонта, Олекса Довбуш. Покажіть їх боротьбу та подальшу долю.

Таким чином, хоча і була знищена державність українського народу, а його землі пошматовані і загарбані іншими державами, боротьба за національне звільнення, відродження державності протягом другої половини ХVІІ та у ХVІІІ ст. не припинялася.

08.02.2015; 20:53
просмотров: 851