конспект лекций, вопросы к экзамену

Ліквідація тиранії в Афінах. Реформи Клісфена.

Після першої спроби,аристократів Гармодія і Аристогітона, скинути тиранів пісистратидів (Гіппія і Гіппарха.сини Пісистрата),наступний рух очолив Клісфен, з роду Алкмеонідів. Уклавши союз зі спартанцями на чолі з царем Клеоменом, які ворогували з Аргосом і Фессалією, союзниками Гіппія, спромігся вигнати Гіппія і його сім’ю з Аттики. Після вигнання Гіппія в Афінах спалахнула політична боротьба. Проти демократів об’єдналися всі консервативні елементи, стара знать і прихильники Пісістрада на чолі з Ісагором. Спартанці також перейшли на сторону Ісагора.Клісфен змушений був втікати з Афін. Афінські олігархи і спартанський цар зробили спробу відмінити Солонівську конституцію і встановити олігархічне правління. Але афіняни повстали і вигнали Ісагора і його прихильників.

У 507р.до.н.е. повернувся Клісфен і провів ряд реформ, ікі знищили залишки родовогу ладу і остаточно затвердили державу у формі демократичної республіки.

Першою реформою була адміністративно-територіальною. Поділив Аттику на 3 округи: 1)місто Афіни з передмістям; 2)внутрішня область 3)берегова смуга. Кожен округ складався з 10 частин-тритій.3 тритії складали одну філу. На чолі філи стояв філарх . Філи поділялись на сільські округи – деми на чолі з демерхами( старостами). У 18р. афінський громадянин заносився виборним демархом у громад. І у військові списки, зараховувався в ефеси, тобто оголошувався повнолітнім.з 20р. отримував всі громад. Права.Кожний громадянин міг бути вибраний за жеребом вчлени новоствореної Клісфеном Ради 500 (буле). Кожна з філ обирала до ради по 50 чол.

Було реорганізоване військове командування. На чолі ополчення була поставлена колегія десяти стратегів, які обиралися по одному від кожної філи.

Запровадив остракізм (суд черепків).Щорічно навесні спец. Зібрання вирішували, чи потрібно проводи остракізм , тобто, чи немає  серед громадян людини, небезпечної для існування устрою. Якщо такі знаходились, то скликали повторні збори у складі 6000 громадян, кожен з яких писав на черепку (остракон) ім’я того хто небезпечний для держави.засуджений виганявся з Аттики на 10р.

Законодавство Клісфена відіграло досить значну роль в історії Афінської держави. Як заключний етап реформ, розпочатих Солоном. Саміж греки вважали Клісфена родоначальником грецької демократії.

23.05.2015; 05:00
просмотров: 2872